Sponsori și donatori

De-a lungul timpului -ca toate cele ce sunt, sunt vremelnice- si biserica noastra a avut de suferit. Astfel a cunoscut multe lucrari cum ar fi consolidare, pictura etc. . Mergand pe principiul : ” Cine da ….pe Dumnezeu imprumuta” , multi dintre semenii nostrii au inteles ca la randul ei si biserica are nevoie de ajutorul lor. Putem sa numim astfel cateva familii ca inzestratori si binefacatori.

Recunostinta noastra se indreapta catre :

Fam. Dragana Sava si Vasilica

Vrem sa mentionam, firma Savcom 97 precum si firma Savcom Advertising (condusa de fam. Dragana Sava si Vasilica (niste oameni extraordinari ) care ne-au sponsorizat in vederea executarii unor lucrari ca:

  • inzestrarea bisericii cu aparate de aer conditionat (39.000 btu)
  • refacerea portii prinicpale de intrare in cimitir
  • refacerea gardului imprejmuitor a cimitirului (aproximativ de 200 m.l lungime ) .
  • dotarea cu alarma performanta a bisericii
  • dotarea bisericii cu o centrala termica
  • inzestrarea cu cele necesare a bisericii

Dl. Marin Voinea (primarul comunei Calugareni)

A donat o poarta pentru una dintre intrarile in cimitir, si ne-a donat un clopot nou in locul celui furat in data de 02.iulie 2008.

Fam. DEACONU Ioan si Mihaela

care ne-au daruit un set complet de acperaminte foarte frumoase pentru biserica noastra, ( prima si singura de pana acum ).

Fam. Panait Ion

care a donat o casa pentru casa parohiala si materiale de costructii -deoarece casa in acest moment este nelocuibila-. Din pacate nu a putut sa vada noua casa - care speram sa fie gata cat mai repede- deoarece in anul 2006 s-a mutat la Domnul .

Fam. Constantin Gheorghe si Maria-Lucia

Fam. Vladescu (Ionut si Dana)

care au inzestrat biserica noastra cu un chivot nou . Aici am aminti si pe fratele domnului Ionut, pe Dl. Gheorghe care ne-a donat o mocheta pentru Sfantul Altar , precum si o strana noua.

Fam. Marinica Gheorghe si Vergina

carora putem sa le multumim atat pentru ajutorul material primit cat si pentru lucrarea de invelire din nou cu tabla a bisericii si multe alte lucrari pe care le-au facut , dar sa nu uitam nici de "banul vaduvei" , cu ajutorul caruia s-au facut cele mai multe lucrari.

Firma Samouna

Mai vrem sa amintim si de firma Samouna , care ne-a sponsorizat cu pavajul necesar ( aproximativ 300mp.) pavarii aleii de acces la biserica prin cimitir.

Fam. Regep Gheorghe

care ne-a refacut instalatia electrica a bisericii.

Si de toti cei care intr-un fel sau altul ne-au ajutat cu dragoste dupa putinta. Lucru demn de subliniat este si faptul ca toti binefacatorii nostri de pana acum sunt fii ai satului nostru si unii enoriasi ai parohiei noastre, iar cei ce s-au mutat in orase n-au uitat de unde au plecat si unde le sunt parintii.

In rugaciunile noastre inaltate catre Bunul Dumnezeu ii vom pomeni de-a pururi ca pe inzestratori si binefacatori ai bisericii noastre.

Din pacate nu putem spune ca s-au facut toate, ci doar ca sunt inca multe de facut ! Aici as aminti de lucrarile pe care am dori -cu ajutorul lui Dumnezeu -si al semenilor sa le demaram inceperea construirii noii case parohiale reabilitarea termica a bisericii reconstruirea cafasului (actualul fiind din lemn si este un real pericol putandu-se prabusi oricand) repararea tavanului in Sfantul Altar si in tinda unde din cauza ploii pictura a inceput sa se deterioreze.

“Va cerem astfel ajutorul pentru indeplinirea lucrarilor mai sus mentionate, dupa cuvintele Domnului Nostru Iisus Hristos: “Fiti milostivi, precum si Tatal vostru cel din ceruri milostiv este”.( Luca: cap.6, v.36).

Ajutorul dumneavoastra ni-l puteti trimite in contul :
Parohiei Hulubesti de Jos este deschis B.C.R-ERSTE BANK, SUC.  SECT.  3 BUCURESTI

RO36-RNCB-0074-0095-3969-0001

Darul dumneavoastra pentru lucrarile ce urmeaza a se face va fi precum un izvor de recunostinta si multumire aduse lui Dumnezeu, de catre toti enoriasii care se vor bucura sa il primeasca. Ajutorul nu inseamna doar bani ci si orice fel de materiale de constructii sau ajutor. Vă rugăm să vă însoţiţi donaţiile de un pomelnic pentru a ne ruga pentru dumneavoastră, iar binefăcătorilor care doresc li se vor publica numele pe site.

Un lucru demn de subliniat este faptul ca toti cei ce au ajutat Biserica noastra sunt fiii satului, iar cel mai important lucru este ca nu au uitat de unde au plecat si s-au intors sa-i multumeasca lui Dumnezeu !