Chestor Paul Venculescu

Chestor  PAUL VENCULESCU

S -a nascut in localitatea Stramba (astazi Hulubesti) la 17 februarie 1903, intr-o familie de negustori stabiliti acolo, urmare transmutarii mai multor familii din Bulgaria in Romania. De mentionat ca in Bulgaria familia se numea Vencoff. Mai multi Vencofi – deveniti Venculescu – s-au stabilit in Giurgiu, de unde au “migrat” mai departe in localitati ale judetului Vlasca, unul dintre ei (tatal lui Paul Venculescu) deschizand carciuma si pravalie in comuna Stramba. Aici a mai avut rude: un unchi Venculeseu – al carui fiu, Eugen, a murit foarte tanar de pneumonie cand mai avea putin pana la absolvirea facultatii si o matusa Ecaterina Constantinescu (nascutii Venculescu), casatorita cu Petre Constantinescu – tot carciumar si intr-o anumita perioada primar al comunei – renumit pentru sfatosenia lui, si predilecta aplecare spre lectura gazetelor si talmuirea celor cetite pentru cotidianul sau auditoriu.

Faptul ca in cimitirul comunei mai sunt si astazi frumoase monumente din marmura ale familiei Venculescu, atesta faptul ca erau dintre gospodarii instariti ai satului. Paul Venculescu (in centru) cu familia si rude apropiate in curtea casei sale din Giurgiu. Dupa terminarea scolii primare din satul natal, fiind sprijinit de familie si de invatatorul sau, domnul Voinescu isi continua studiile, urmand cursurile Liceului Gheorghe Sincai din Bucuresti. Se inscrie apoi La Facultatea de Drept, lucrandu-si licenta in anul 1928. Din anul 1930 pana in anul 1948 lucreaza la Ministerul de Interne in cadrul Politiei in diverse orase: Giurgiu (15.01.1930 – 01.06.1936, 20.05.1941 -10.11.1942), Tecuci (01.06.1936 – 08.06.1940), Constanta (08.06.1940 – 20.05.1941), Alba Iulia (10.11.1942 – 01.11.1944), Craiova (01.11.1944 – 22.11.1948), indeplinind diferite functii (de la secretar, inspector, sef de politie, pana la chestor – grad in politie, echivalent cu cel de general in armata). Din anul1949, ca urmare a derularii evenimentelor petrecute dupa schimbarea regimului, lucreaza in diverse unitati, indeplinind functii administrative tot mai lipsite de importanta si fara nici o legatura cu studiile si pregatirea pe care o avea ca: sef sectie administrativ (1949-1950), casier (1950-1951), paznic (1951-1955). In perioada 26.01.1956 – 17.07.1956 a fost arestat, cercetat si condamnat in final (cu Sentinta nr.865/12.07.1956) La 5 (cinci) ani temnita grea, pentru activitate intensa contra clasei muncitoare pedeapsa gratiata, avand circumstante atenuante in favoarea sa cu confiscarea a jumiitate din averea imobiliara situata fn orasul Giurgiu. Desi lovit fizic si moral in perioada de detentie, isi reia activitatea ca paznic plina in anul 1967, cand i se calculeaza si primeste, pensia de batrtinete.

Omul Paul VENCULESCU, a avut taria sa suporte vicisitudinile vremii (ale vremurilor), a apucat sa traiasca si sa vada cum i se repara nedreptatea care se facuse in perioada de trista amintire. Comisia pentru acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive potitice i-a acordat incepand cu anul 1991, o pensie suplimentara lunara, dar care nu a putut sterge ca un burete, umilintele indurate attitia ani. Fiica sa Liana este astiisi pensionara si locuieste in Bucuresti impreuna cu sotul ei Nicolae DUMITRU. (articol aparut in revista ” Calugarenii lui Mihai Viteazul” nr. 6 – martie 2003)

Distribuie