Parintele Iustin Parvu – Apoftegme (maxime)

Parintele Iustin Parvu – Apoftegme (maxime)

Culese de ucenici si apropiati Sa ne folosim sufleteste si sa rugam pe Domnul sa ne tina duhovnicii!

1. Vazand niste frati care tocmai se calugarisera si care venisera sa-i binecuvinteze cu un cuvant pentru viata, Parintele Iustin a spus: “Vai, ce de ingeri aici!”

2. Si apoi, sfatuind si indemnand spre jertfelnicie, a zis: “Prigoane, puscarii, lagare, temnite, izolari, infometari, schingiuiri, umiliri, astea le-am trecut si noi. Nu mai sunt atat de grozave. Dar prin ce veti trece voi, aceasta nu a mai fost de la inceputul lumii pana azi”.

3. Un frate a intrebat: “Parinte, Avva Varsanufie vorbeste ca in vremea sa mai ramasesera doar trei purtatori de Dumnezeu. Si daca asta era la 550 de ani dupa Hristos, astazi cati mai sunt?” A raspuns batranul: “Trei sute. Caci la sfarsitul vremii sfintii nu vor mai face semne si minuni, ci vor petrece nestiuti si necunoscuti, in smerenie”.

4. Un ucenic a intrebat: Parinte, ce va sa zica aceea ca ceea ce va veni “nu a mai fost de la inceputul lumii pana acum”? Pai nu vezi, a zis, ca lumea intreaga e un Pitesti (e vorba de “reeducarea” de la Pitesti) urias? Daca pana acum slugile diavolului au vrut sa ne lepadam de credinta, de Adevar, ceea ce va urma va fi satanizarea omului. Acum e inca o oarecare pace. Dar vor veni zile cand se vor stradui din toate puterile sa indraceasca, sa satanizeze omul. Si ei stiu de acum cum s-o faca. Si cine si cat se va putea impotrivi indracirii fortate? Aceasta este plinirea cuvantului pe care l-a zis Mantuitorul: “Caci va fi atunci stramtorare mare, cum n-a fost de la inceputul lumii pana acum si nici nu va mai fi. Si de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scapa nici un trup, dar pentru cei alesi se vor scurta acele zile” (Matei 24: 21-22).

5. Cineva i-a zis: Parinte, am ispite, ce sa fac? A zis Batranul: Cere de la Dumnezeu sa-ti mai adauge. Aceasta este Crucea. Nu cere sa ti se ia, ci sa ti se mai adauge. Ca sa meriti Invierea.

6. O ucenica, mama unui baiat si insarcinata cu al doilea copil, ii marturiseste Parintelui ca acum sarcina i se pare mult mai putin dificila fata de precedenta; Parintele ii raspunde: “asta pentru ca primul a fost baiat si vrasmasul s-a luptat cu mai multa indarjire, ca nu cumva sa ajunga unul in plus la Taina Hirotoniei”. Dupa cateva luni, femeia a nascut o fetita.

II

Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lcuru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg.” E umioitare cpatcitetea ceireiului uamn de a rentositcui detale. mesajul asta chiar merita trimis la toti (este faorte avedarat)

III

 • nu e ciudat cum o bancnota de 20 de $ pare o suma mare cand trebuie sa o dai la biserica, dar e o suma atat de mica cand mergi la cumparaturi?
 • nu e ciudat cum 2 ore par atat de lungi atunci cand esti la biserica, dar trec asa de repede cand te uiti la un film ?
 • nu e ciudat ca atunci cand trebuie sa te rogi, nu iti vine nici un cuvant sau nu ai nimic de spus…, dar nu ai nici o problema atunci cand e vorba sa vorbesti cu un prieten?
 • nu e ciudat, cat de dificil si plictisitor pare sa citesti un capitol din BIBLIE, dar cat de usor e sa citesti 100 de pagini dintr-un roman preferat?
 • nu e ciudat ca fiecare vrea locuri in fata atunci cand merge la un
  concert sau un meci, dar face tot posibilul sa stea pe ultima banca in Biserica?
 • nu e ciudat ca vrem sa stim despre un anumit eveniment din Biserica,
  inainte cu 2-3 saptamani, ca sa-l putem pune in agenda noastra, dar… daca e vorba de altceva – alt eveniment, in ultimul minut e suficient….daca stim?
 • nu e ciudat cat de dificil e sa invatam ceva despre Dumnezeu si cum e EL ? si sa impartasim si altora, dar… cat de usor e sa inveti, sa intelegi, sa extinzi si sa repeti barfa?
 • nu e ciudat cum credem tot ce scriu revistele si ziarele, dar… punem la indoiala Cuvantul lui Dumnezeu nu e ciudat, cum fiecare vrea un loc in Rai, dar…nu vrea sa creada, sa faca sau sa spuna ceva pentru a ajunge acolo?
 • nu e ciudat ca trimitem bancuri prin e-mail care sunt forward-ate imediat, dar cand e vorba sa trimitem mail-uri despre Dumnezeu, ne gandim de doua ori inainte sa o facem?
Distribuie